Author Topic: [REHBER] Kalkanlı (Saldırgan) rehberi [Shielder (offensive) by Zagibu]  (Read 5373 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Ronin

• Marshall
  • Renown: 859
  • Infamy: 198
  • cRPG Player
    • View Profile
Selamlar herkese. Gktq bana taleworlds'te yayınlamış olduğum piyade rehberi üzerinden tebrik edince, aklıma birden eski günlerim geldi. Ben de neden rehber çevirmeye devam etmiyorum dedim, ve harekete geçtim. Artık düzenli aralıklarla crpg rehberlerini çevirmeyi ve burada yayınlamayı düşünüyorum. Kendi eklediklerimi belirtmek için kahverengi ton kullanacağım.
Rehber zagibu'ya ait olup orjinalinden çevrilmiştir. Orijinaline buradan ulaşılabilir

* * *

Zaten halihazırda mükemmel bir savunmacı kalkanlı rehberi var (henüz çevrilmemiştir). Şimdi, ben de çift el ve gönderli silah oynadıktan sonra kılıç-kalkana geçtim, ve kendi izlenimlerimi yazmanın iyi bir fikir olduğuna karar verdim. Bu rehber, diğer kalkanlı oyuncuların da katkılarıyla, bir ofansif kalkanlı rehberi olacak.

Herşeyden önce, eğer level 25'ten önce iyi bir K/D oranına sahip olamazsanız hüsrana uğramayın. Belki sadece ben öyle tecrübe ettim, ancak level 25'e gelene kadar büyük oranda etkisiz ve işlevsizdim. Bir çift elli olarak, genelde level 12-15 civarı bile şov yapıyordum; yani büyük ihtimalle kabahat bende değildi.

KARAKTER

Şimdi, tek elli&kalkan oynayacaksanız, hem savurma hem hareket olarak yeterli hıza sahip olmak çok önemli. Sonuçta, 2el/gönderli kullanıcıların (bundan sonra "2elci" diye geçecektir)  size spam atmak ve kick yemek gibi bilimum iğrenç taktiklere mağruz kalmak istemezsiniz. Öyle ya da böyle, kaçak dövüşen agility oyuncularına yetişebilmeli ve vuruşunuzu rakibe indirebilmek için kılıcınızı yeteri kadar hızlı savurabilmelisiniz. Eğer savaşı fazla uzatırsanız, kalkanınız kırılır ve karakteriniz güçsüz bir 2elci oyuncusuna dönüşür (manuel blok, kısa silah erimi, daha hafif silah ve daha az hasarı olan).
Benim tavsiyem şudur: 15 AGI, 5 shield, 5 athletics ve 5 weaponmaster. Bu meblağ, bu söylediklerimi takriben kulağa biraz az gibi gelebilir. Bu kadar agility'nin yeteri kadar hıza sahip olmanız için yetmesinin sebebi, benim aynı zamanda daha hafif ekipman ile yola çıkmanızı tavsiye etmemdir. 15-16kg'dan fazla olmaması makbuldur, ki buna kılıç ve kalkan ağırlığı da dahildir. Zırhınıza itimad etmeyin, kalkanınız sizin zırhınızdır! Eğer 2elciler ile aynı zırhı giymek istiyorsanız, onlardan daha fazla agility'ye ihtiyacınız olacaktır, çünkü kalkanınızın getireceği ekstra ağırlık sizi daha fazla yavaşlatacaktır.

15 agility, aynı zamanda daha fazla strength'e sahip olabileceğinizin habercisidir. Ben şahsen, 24 STR, 8 powerstrike kullanıyorum. Bu gelişim, Ironflesh olmadan, genelde tek vuruşta ölmeyeceğim kadar, ekstra can ekliyor. Bu Aynı zamanda vuruşlarımın da gerçekten can yaktıkları anlamına geliyor.
Saldırgan meyilli bir karakterde, yüksek hasara sahip olmak önemli. 8 Powerstrike ile genellikle kafalarına kafalarına vurduğum hasımlarımın çoğunu 2 vuruşta yere serebiliyorum, ki genellikle 1 vuruş yeterli oluyor. Aynı zamanda yüksek powerstrike, zırhtan sekmeleri de büyük oranda engelliyor.
Çevirenin notu:
(click to show/hide)

Karakter kurulumları

Level 30 (4 420 577 xp)

Strength: 24
    Agility: 15
    Hit points: 59

Skills to attributes: 8

Ironflesh: 0
    Power Strike: 8
    Shield: 5
    Athletics: 5
    Riding: 0
    Horse Archery: 0
    Power Draw: 0
    Power Throw: 0
    Weapon Master: 5

One Handed: 146
    Two Handed: 1
    Polearm: 1
    Archery: 1
    Crossbow: 1
    Throwing: 1

Aemaelius ve firmitas'tan alternatif kurulum

Level 30 (4 420 577 xp)

Strength: 21
    Agility: 15
    Hit points: 70

Skills to attributes: 2

Ironflesh: 7
    Power Strike: 7
    Shield: 5
    Athletics: 5
    Riding: 0
    Horse Archery: 0
    Power Draw: 0
    Power Throw: 0
    Weapon Master: 5

One Handed: 146
    Two Handed: 1
    Polearm: 1
    Archery: 1
    Crossbow: 1
    Throwing: 1

Bu kurulum, biraz saldırgan kuvvetten fedakarlık yapar ve hayatta kalma oranınızı arttırır. 59 can puanı yerine, 70 can puanınız olur; ki bu da kafadan alınan darbeler hariç tek seferde kolay kolay ölmeyeceğiniz anlamına gelmektedir. Daha az Strength, ayrıca daha az ağırlık taşıyabileciğiniz anlamına gelmektedir. Bu vesileyle ekipman ağırlığınızı biraz daha azaltmanız gerekmektedir, ki en rahat ettiğiniz ayarı bulana kadar. Kendim adına konuşmam gerekirse, ben bu kurulumu çok fazla sevmiyorum. Çünkü ekstra can puanı bir sürü durumda işe yaramıyor, çünkü bir kere darbe aldınız mı zaten büyük ihtimalle zaten içinden çıkamayacağınız bir durumda oluyorsunuz (büyük ihtimalle sürpriz saldırıya maruz kaldığınızda veya etrafınız sarıldığında). Gene de, takım arkadaşlarınızın yaptığı hatalara karşı veya okçulara karşı biraz işe yarayabilir. Ancak genel kural olarak kalkanınız bütün hasarı almalı, ve siz, hiç.

Çevirenin notu:
(click to show/hide)

EKİPMAN SEÇIMI

Zırh konusunda zaten hafif zırh kullandığımı belirtmiştim. Benim giysilerim Skullcap, Padded Jack, Leather Gloves ve Leather Boots'dan oluşuyor. Aynı zmanda daha ağır parçalar içeren bir zırh setim de var ki; bu set Mail Coif, White Tunic Over Mail, Mail Mittens ve Mail Chausses'den oluşuyor, ancak bunlar beni epeyce bir yavaşlatıyor. Nadiren kullanıyorum.

Kalkan olarak, seçimim Heavy Heater Shield'dan yana. Bu kalkanı tercih etme sebebim, gözüme hoş görünmesi. Yoksa tercihe göre Knightly Kite veya Elite Cavalry Shield gibi daha hafif bir kalkan kullanılabilir. Veya, daha geniş alanı koruyacak bir Huscarl's Shield da tercih edilebilir. Normandiya kalkanları da gayet güzel özelliklere sahip, eğer görünüşünden hoşlanıyorsanız kullanılabilir. Açıkçası ben genel olarak bütün kalkanları gayet kullanışlı ve düşmanları yeterli süre oyalayacak kadar dayanıklı buldum, elbette ki balta tipi silahlara karşı savaşmadığınız durumlarda. Zaten eğer Steel Shield veya Heavy Board Shield kullanmıyorsanız karşınıza bir baltacı hüseyin çıkma durumunda, kalkanınızı sırtınıza takıp savaşmanız en mantıklısı olacaktır. Ancak böyle bir durumda zaten defansif kalkanlı rehberini okumanız sizin için daha hayırlı olur.

Çevirenin notu:
(click to show/hide)

Silah olarak, ben genelde ya Knightly Arming Sword ya da Military Pick kullanıyorum. İşin doğrusu bazıları benim kullandıklarımdan daha iyi, ancak doğrusunu söylemek gerekirse aslında çoğu kılıç gayet güzel, ki bu tercihinize ve aldığınız verim oranına kalmış bir şey. Ben genellikle Avrupai tarzdaki kılıçları tercih ediyorum. Military Cleaver, Shashka, Elite Scimitar gibi kılıçlar batırma saldırısından yoksundurlar; ki bu kullananın durumuna göre iyi veya kötü bir şey olabilir. Bazen çok yakındaki bir hedefe doğru kazara yapılımış bir batırma saldırısı sizin sonunuz olabilir. Çünkü batırma saldırısı yaptıktan sonra toparlanmak diğer saldırılara göre biraz daha zaman alır, ve ne yaptığını bilmeyen biri büyük ihtimalle batırma saldırısı yapınca saldırı rakibin zırhı tarafından sektirilecektir.

Kılıç dışı silah olarak da, Military Pick, One Handed Battle Axe ve Military Hammer'ı önerebilirim. Pick (türkçesi nacaktı sanırsam), zırhlı hedeflere karşı yüksek hasar kabiliyetine sahiptir, Balta rakip kalkanlıların kalkanlarını eritmede harikadır ve çekiç de rakibi yere sermede işlevlidir. Eğer Military Hammer'ın çok yavaş olduğunu düşünüyorsanız, size Iberian Mace'i önerebilirim. Elbette ki bütün tek elli silahlar 1 slot yer kapladıkları için birden fazla çeşit ile yola çıkabilirsiniz ve duruma göre hangisi uygunsa o anda onu kullanabilirsiniz. Sadece toplam ağrılığınıza dikkat etmeniz yeterli.

Bildiğim kadarıyla bir sürü 1elci Steel Pick veya Warhammer kullanıyor. Ancak benim naçizane fikrime göre, bu silahlar biraz fazla kısa. Ki bu da ya vuruşlarınızı ıskalayacağınız (ki bu sizin ölüm sebebiniz olur) ya da rakibinize vurabilmek için onun çok yakınına girmeniz gerektiği anlamına gelmektedir. Bu tarz bir oynayış stili dolayısıyla büyük ihtimalle etrafınızda olan gelişmeleri daha zor takip edebilir olursunuz. Ayrıca rakipten gelebilecek bir tekmeye karşı da çok daha dikkatli olmanız gerekmektedir. Son olarak da, bu duruma ilişkin diğer bir dezavantaj da ne kadar rakibe sokulursanız sokulun onların bir şekilde size iki kez üstüste vurabilecek kadar uzaklaşabilecekleridir, ki hiç şüphesiz bu kalkanınızın daha fazla darbe alacağı ve daha çabuk kırılacağı demektir.
Açıkçası ben bu tarz silahları kullanmaya çalıştım ancak, uzun silahlarla olduğumdan daha az etkili olduğumu gördüm. Elbette ki her şey denemeye değer. Sonuçta kısa olmalarının dezantajlarını zırhlıymış giysiymiş dinlemeden yüksek hasar verebilmeleri ile kapatabiliyorlar, ki özellikle heirloom puanı kullanılmış olanları. Benim etkili olabilmem için, 70cm asgari boy idi (biliyorum penis şakaları geliyor).

Çevirenin notu:
(click to show/hide)

Heirloom yani diğer bir deyişle yadigar meselesi bütün 1el silahlar için çok önemli. Çünkü 2el silahlarla karşılaştırıldığında hasarları çok daha az. Bir silahın ustaişi olup olmaması bir hedefi 2 veya 3 seferde öldüreceğinizde belirleyici faktör olabilir. İsterseniz cRPG hasar ölçer'de deneyebilirsiniz. Ayarları: 24 str, 8 ps, 140 wpf, 30-37 cut ve rakip zırhı da 40-45 armor civarında tutup deneyebilirsiniz. Toplamda iki vuruş için 50 yahut 65 hasar arasında değişim gösterdiği görülüyor.  http://infinitum.dyndns.org/crpg/calc.htm

İkincil silah olarak, yanınıza crossbow ve bir sadak steel bolt almayı düşünebilirsiniz. Hiç arbalet yeteneğine hiç vermemiş olmamanıza rağmen, gayet kullanışlı olabiliyorlar ki bu özellikle siege için doğru. Genellikle arbalet'e puan vermek istiyorsanız bile çok fazla puan vermeyi tavsiye etmem çünkü, 1el beceriniz 130'dan düşükse katana kullanıcıları sizi spamlayabilirler.
Diğer bir ikincil silah ise, özellikle süvari haritalarında, herhangi çeşit bir mızrak. Pike kullancaksanız...
Çevirenin notu:
(click to show/hide)

İkincil silahlar sizin için aynı zamanda ekstra ağırlık da demektir. Ya savaşa girmeden önce yere düşürmeniz, ya da ekipmanınızı baştan buna göre planlamanızı salık veririz.

Ekipman

Zırh: 7-10 kg'ın altında her şey (4 parçanın toplamı). Tarzınıza göre seçim yapın, korumaya değerine göre değil.
   Kalkan: Knightly Kite/Heater, Heavy Kite/Heater, Elite Cavalry, Huscarl's or the (Heavy) Norman Shields
   Kılıçlar: Knightly Arming, Nordic Champion's, Elite Scimitar, Scimitar, Arabian Cavalry, Military Cleaver, Shashka,* Niuewidao, Long espada, Broad short sword, Italion Falchion* ve dahası
   Diğer Silahlar: Military Pick, (Broad) One Handed Battle Axe, Military Hammer or Iberian Mace,*Flanged Mace (zor görünürlüğü itibariyle)*

TAKTIKLER

Şimdi, kalkanlı oyuncular için bazı taktikler:

- Unutmayın ki, otomatik bloğa sahipsiniz: kullanın. Düşman gruplarına bir koçbaşı gibi dalın, aralarında daireler çizin ve takım arkadaşlarınızın onlara arkadan işlerini bitirmelerini sağlayın. Bunu yaparken ölebilme riskiniz var, ancak bu taktik aslında savaşların kazanılmasını sağlıyor. Ayrıca otoblok özelliğinizle belli bir duvarı kırmaya çalışırken (durma anında) onları rakip oklardan koruyabilirsiniz. Eğer rakip menzilli birim, yukarıdan bir açıyla ateş açıyorsa, onun takım arkadaşınızı indirmesini engellemek için zıplamayı unutmayın.

- Yürümeye devam edin. Özellikle sıkışık durumlarda, yürümeye devam ederseniz, bir grubun ikinci sırasındaki bir düşman size vuramaz. Tahmin edilebilir olmamaya ve belirli aralıklarla yön değiştirmeyi unutmayın. Normal daireler çizmeyin, yoksa nereye yürüyeceğinizi tahmin edebilirler.

- O lanet rakip menzilli düşmanları kalkanınızla toslattırın. Eğer menzilli bir düşmana kalkanınız kapalı toslarsanız, onları tökezletmiş olursunuz, böylece belli bir süre atış yapamazlar. Onları tökezletmeden vurmaya kalkarsanız, gardınızı (kalkanınızı) indirmiş olursunuz ve büyük bir ihtimalle deneyimli olan oyuncu karşısında headshot yersiniz.

- Feintlere kanmayın. İyi 2elciler sizi savaşın ritmine (vuruş-blok-vuruş-blok) alıştırmaya, sonra da Feint (vuracakmış gibi yapıp, vuruşunu geri çekmek. Türkler arasında bilinen adıyla "fake") yaparak bu ritmi bozmaya çalışırlar. Rakip oyuncunun saldırısının, sizin kalkanınıza çarpma sesini duymadan savunmanızı asla bozmayın.

- Etrafınızdan dolandırtmayın. 1'e 1 durumlarda bile, rakip piyade sizin etrafınızda dönerek kalkanınızın arkasından vurmaya çalışacaktır. Eğer Huscarl kalkanı kullanmıyorsanız, yanlarınızdan hasar alma riskiniz daha da yüksek demektir. Dikkatli oynamazsanız, canınız acır benden söylemesi.

- Tekmelere karşı tetikte olun. Er ya da geç, büyük ihtimalle usta oyuncular, sizi tekmelemeye çalışacak. Tekme yeme durumundan, yan manevralar yaparak kurtulabilirsiniz. Özellikle birine doğru bodoslarken, ona tam varmadan önce sağ veya sol tarafa çekildiğiniz vakit büyük bir ihtimalle sadece tekme yemekten kurtulacaksınız. Aynı zamanda onun gardını alamayacağı kadar etrafından dolanmayı başarabilirseniz, rakibinize bir vuruş şansı elde etmeniz işten bile değil!

Geripedal çekin ve yana kaçılın Agresif oyunculara karşı çarpışırken, önce geripedal yapın, yani geri geri gidin. Sonra birden yanlamasına manevra yapın. Eğer rakibiniz zamanında hızını alamazsa, acımayın, saldırıya açık olan yan tarafından darbeyi indirin. Tıpkı Judo gibi, onların kuvvetini onların dezavantajı olarak kullanın. Siz de çoğunluğa göre kısa bir silah kullandığınıza göre, bu tarz bir duruma düşmemeye dikkat edin. Özellikle steel pick gibi silahlar kullanıyorsanız...

Her zaman arkadaki daha az dikkatli oyuncuya saldırın. Eğer aynı anda iki veya daha fazla rakiple düello ediyorsanız, öncelikle geripedal yapın. Etrafınızı sarmaya çalışacaklar, ama yeterince hızlı olduğunuz için, geripedal ve ayak oyunları yaparak onlardan kaçınabilirsiniz. Eğer bunu doğru bir şekilde uygularsanız (ki düşünüldüğü kadar zor bir şey, kesinlikle değil) bir tanesi size vurabilirken, diğerinin/diğerlerinin vuruş mesafesi dışında kalacaksınız. Öncelikle aralarından birinin kalkanınıza vurmasını bekleyin, sonra aniden kendinizi düşmanların arasındaki boşluğa doğru fırlatın ve arkadaki size vurmak için yanıp tutuşan rakiplerden birine darbeyi indirin. Ve hasmınıza indirdiğiniz bu darbeden sonra hemen, gene rakiplerinize dönün ve aynen geripedal yapmayı tekrarlayın. Sonra tekrarlayın. Bu, hemen hemen 90% oranında işe yarar ve aynı rakiplere rahatlıkla birden kez uygulanabilir. Unutmayın ki, kalkanlı, birden fazla oyuncuya karşı düello yapmak için en uygun sınıftır. Eğer kalkanlı oynamak istiyorsanız, kalabalıkla nasıl başa çıkacağınızı şu veya bu şekilde öğrenmeniz akıllıca olur.

- Darbelerinizi çeşitlendirin. Sabırlı olun. Manuel Blokta çok usta oyuncular bile, zaman zaman bir iki vuruş kaçırırlar. Eğer vuruşlarınızı çeşitlendirirseniz, elbette ki şansınızı arttırmış olursunuz. Bunun için 4 vuruş tarzının her birinde ayrıca ustalaşmanız, elzem olmasa da iyidir.
Çevirenin Notu:
(click to show/hide)

- Feint Kullanın. Özellikle karşı kalkanlılara karşı kullanın, çünkü bir kalkanlının geliştirmesi gereken en önemli beceri zamanlamadır. Vuruş-blok-vuruş-blok ritmi rakiplerinizi rahatlatabilir. Rakibi hazırlıksız yakalamak için, ritmi feint kullanarak kırın! Kalkan kullanmayan rakiplere karşı, sol feint -> yukarıdan vuruş  güzelce iş görür. Genel olarak, bir çok oyuncu yanlardan yapılan vuruşları engelleyemediği gibi yukarıdan vuruşları da engelleyemez. Bir diğer bir feint kombosu ise, bilerek havayı dövüp hemen ardından ikinci hamleyle darbeyi indirmektir. Bir çok oyuncu genel olarak ilk vuruşunuzu engellemeye hazırdır, sonrasında sizin kaçırdığınızı gördüklerinde sürprize uğrarlar ve size gecikmeli vuruş yapmaya çalışırlar. İşte burada eğer rakibiniz yeterince geç kalmışsa, ikinci yaptığınız hamle onunkinden önce olacaktır. Biraz riskli bir taktiktir, ki özellikle asla blok yapmayan ve ellerindeki silahı deli gibi sallayanlara karşı. Böyle bir durumda onlar direk sizi mıhlayacaklarından, denemeyiniz.

- Baskıyı arttırın. Eğer bir rakipten nicelik olarak, yani sayıca üstünseniz, sıkça kalkanınızla rakibin üzerine yürüyün. Saldırı hamlesi yapmayın. Rakibin saldırılarını engellemek üzerine yoğunlaşın, ki bu arada takım arkadaşlarınız çemberi iyice daraltsınlar. Takım arkadaşlarınızdan biri darbeyi rakipten birine indirdi mi, siz de acımayın, art arda sümsüğü koyun.

- 4 farklı vuruş çeşidini öğrenin. 4 Farklı vuruş tarzında ustalaşmak, kazanabileceğiniz en önemli becerilerden birisidir. Öncelikle belirtmek isterim ki, aşağıda bahsedilenler sadece tek elli silahların kullanımı konusunda geçerlidir. Gönderli silahlar ve 2elli silahların vuruş çeşitleri farklıdır ve aralarında benzerlik yoktur.
-Sol vuruş en kısa erime sahip vuruştur, ancak en hızlısıdır ve kafaya vurma şansı yüksektir. Genelde rakip çok yakınızda olduğunda kullanması büyük avantaj verir. Özellikle feint içeren kombolarda kullanmak mükemmel sonuç verir. Ayak oyunlarını doğru kullanabilirseniz, rakibinize neredeyse anında vurabilirsiniz. Acemiyseniz en sık kullanmanızı tavsiye edebileceğim saldırı biçimidir.
-Yukarıdan vuruş, kafaya vurma şansı en fazla olan vuruş çeşididir dolayısıyla en yüksek hasar potansiyeline sahiptir denilebilir. Hafif kafalık zırhı giyen rakiplere karşı kullanırsanız, vurabildiğiniz takdirde büyük bir ihtimalle onu tek darbede yere serersiniz.
-Sağ vuruş, şaşırtıcı derecede yüksek bir erime sahiptir ancak büyük ölçüde yavaştır. Eğer düzgün zamanlamazsaız, rakibin üstünden sekebilir. Erimi o kadar uzundur ki, doğru ayak oyunları ve zamanlama uygularsanız, menzil dışında olduğunu sanan rakibe beklenmedik bir darbe indirebilirsiniz. Sağ vuruş kullanması sol vuruşa göre çok daha fazla maharet ister. Bu yüzden acemiyseniz başlarda kullanmaktan uzak durmanızı salık veririm.
-Batırma saldırısı kullanımı alttaki bölümde incelenmiştir.

- Eğer batırma saldırısı olan bir silah taşıyorsanız, bunu değerlendirin. Batırma saldırısı düelloya başlamak için güzel bir hamle olabilir. Genelde 2elciler ilk vuruşu kendilerinin yapmalarını, ve sizin de onun hamlesinizi savuşturmanızı beklerler. Dolayısıyla iyi bir zamanlamayla, onları şaşırtabilirsiniz. Ayrıca, daha fazla erim kazanmak için batırma saldırısını zıplamayla beraber kullanabilirsiniz. Bu şekilde, rakibin kafasına vurmanız da takriben kolaylaşır; ki bu da genelde tek vuruşta rakibe mortu çektirtmek ya da diğer bir deyişle onu evrenin 7 boyutuyla birden tanıştırmak demektir. Batırma, genelde riskli bir hamledir. Çünkü eğer dikkatli zamanlanmazsa, rakibe hasar vermeden üzerinden sekme şansı çok fazladır. Rakiple aşırı yakın temasta, batırma saldırınızı başka bir yöne bakarak başlatmak ve sonrasında saldırıyı rakibe doğru yönlendirmek doğru bir kullanım tekniği olacaktır.

Manuel bloklamayı unutmayın. Eğer iyi bir oyuncu ile karşı karşıya iseniz, kalkanınızı sırtınıza takıp dövüşmek size güzel bir alıştırma sunacaktır. Bir kalkanlı olarak bile, manuel bloğa ihtiyacınız olacak. Kalkanınız sizi baltalara, hatta normal 2elli silahlara karşı bile karşı uzun bir süre dayanamayacak ve kırılacak. Sonuçta neresinden bakarsanız bakın, kalkanınız sıklıkla kırılacak. O yüzden manuel blok yapmayı bilmiyorsanız bile, alıştırmalara şimdiden başlayın.

- Süvari sizin zayıflığınız. Üzerinizde sadece kısa erimli silahlar, ve hafif zırh olacak. Bir süvari haritasında, mümkünse mızrak taşıyan takım arkadaşlarınızla gruplaşmaya çalışın. Hatta mümkünse arkadaş olun. Aslında kör numarası yaparak rakip süvariyi kendinize ve takriben mızraklıya doğru çekme gibi bir ali cengiz oyunu da yapabilirsiniz. Ancak eğer yalnız iseseniz, kargıcılara karşı açık hedefsiniz. Sonuçta rakip süvarinin elinde, biri bloklanamayan iki saldırı çeşidi var. Büyük ihtimalle önce size kargıyla vurmaya çalışacak, sonra da atıyla çarpacak. Bu sayede yavaş yavaş canınızı emecek. Bu tarz durumlar için yanızda bir mızrak bulundurmanız faydalı olacaktır. Eğer akıl oyunlarında başarılıyım diyorsanız, bir şekilde rakip süvarinin darbelerinden yana çekilme ve zıplama kullanarak onu kandırabilerek hayatta kalma ihtimaliniz var. Hatta eğer bu işte gerçekten iyiyseniz, atına darbe indirme şansınız var.

- Kısa erim, bazen büyük bir avantaj olabilir. Elbette ki dar koridorlarda, kısa erim rakibinize karşı avantaj sağlamanıza yardımcı olacaktır. Bu gibi durumlarda, eğer rakibin vuruşunun bir engele takılacağını gördüğünüz anda hiç çekinmeden saldırın. Bu avantajı zamanında kullanabilmeye alışmak biraz zaman alabilir, o yüzden hemen pes etmeyin. Ayrıca kısa erim en çok savaşın karmaşasında çok büyük işe yarar. Eğer dikkatli biriyseniz, savaş alanında hemen hemen hiç bir dostunuza vurmazsınız. Ayrıca bazı oyuncular rakiğ kalabalığa daldıkları zaman düşmanlarının tk atmaktan korkacağı için vuramayacaklarını, yani kendilerinin emniyette olacaklarını düşünürler. Eğer düşmandan biri böyle bir şeyi avantaj olarak kullanmaya çalışırsa, siz kolay kolay tk atmayacağınız için rakibi oracıkta şişleyebilirsiniz. Eminim ki hem düşman, hem de takım arkadaşlarınız neye uğradıklarını şaşıracaklar. Deneyimlerime dayanarak konuşmak gerekirse, ben italian falchion'u en çok bu gibi durumların en çok oluştuğu siege'de kullanmayı sevdim.

- Unutmayın ki bir kalkanlı her zaman savunma oyuncusudur. Hemen hemen eminim ki, bu bilginin eksikliği bir çok kalkanlı oyuncunun 2elciler karşısında tuzla buz olup hayal kırıklığına uğrama sebebidir. Sonuçta öyle ya da böyle, saldırgan veya savunmacı olarak da adlandırılsa bir kalkanlının gücü her zaman için savunmada yatar. Sonuçta, bu rehber de aslında savunmayı saldırı biçimi olarak nasıl kullanmayı öğretmektedir. Diğer bir deyişle, kalkan bir silah olarak nasıl kullanılır'ı öğretmektedir. Eğer gerçekten taarruz etmek istiyor, ancak bunu yaparken yaralanmayı çok fazla umursamıyorsanız 2elci olmak sizin için daha uygundur. Aksi takdirde aynısını kalkanlıyla uygulamak istediğimizde, elimizde hareket kabiliyeti sınırlı, hasar kabiliyeti sınırlı, çabuk ölen, daha düşük statlara sahip olan güçsüz bir savaşçı elde ederiz. Kalkanlı oynamak, farklı düşünmeyi gerektirir. Bu düşüncenin özü de savunma potansiyelinin saldırıya çevrilebilmesinde saklıdır.

Bir ekleme olarak Arkonor'un rehberinden tek elli silah erimleri
1 elli :
+40 Batırma
+30 Yukarıdan vuruş
+40 Sağdan vuruş
+15 Soldan vuruş

Evet beyler benden bu kadar. Eminim ki daha emektar oyuncuların daha farklı görüşleri ve fikirleri vardır, ve ben de onları dinlemek için can atıyorum. Sonuç olarak, bir kalkanlı olarak öğrenmiş olduğum en önemli şeyi tekrarlamak istiyorum:

Kalkanınız sizin zırhınızdır. Ve unutmayın ki aynı zamanda o bir silahtır da. Çekingen tavırlı kalkancılardan daha acınacak bir şey yoktur.

Teşekkürler Camaris. Şemşirleri hatırlattığın için, onları her zaman unutuyorum çünkü görünüşlerini sevmiyorum
Teşekkürler Fluffy_Muffin. WPF'lerdeki karışıklığı düzelttiğin için
Teşekkürler Aemaelius ve firmitas. 21/15 kurulumunu önerdikleri için.
Teşekkürler Spawny. Süvariye karşı olan zayıflıktan bahsettiği için.
Teşekkürler Mala. Süvariye karşı mızrak alma çözümünü önerdiği için.
Teşekkürler Aemaelius. İkincil silah olarak arbalet alma fikri için
Teşekkürler rustyspoon ve Trikipum. Çeşitli katkıları için.
Teşekkürler Rhygar666. Kısa silahların diğer bir dezavantajından bahsettiği için.
Teşekkürler SgtTeeth. Formatlama tavsiyesi için.
Teşekkürler dangah. Kalkanların ne kadar toslatımtırak olduklarını söylediği için.
Ve sanırım ben de bir teşekkürü hakettim :)
« Last Edit: June 04, 2012, 02:20:44 pm by SirWilliamWallace »
Quote from: BlindGuy
Seems the fascists are gaining ground once again in UKR... right vving politics is SO bad for the general populace but STILL in times of trouble the uneducated turn to them for help, simply because they are so amoral they vvill supply those vvilling to fight vvith vveapons rather than knovvledge.

My UU key is broken incase you can't tell :D

Offline JennaHaze

• Count
  • Renown: 267
  • Infamy: 147
  • cRPG Player
    • View Profile
  • Game nicks: 2Bach
Teşekkürler Ronin ^^ benim de önereceğim bişey var leokingi gördüğünüz yerde buildini sorun

Offline Hearst_

• Count
  • Renown: 199
  • Infamy: 43
  • cRPG Player Sir White Pawn
  • kurwa mać!
    • View Profile
  • Faction: ReBorn/Kremsies <3
  • Game nicks: ReBorn_Hearst/LiveYourLife(нуб)
Allah razı olsun ronin
Я люблю твою улыбку
хахахахаха))))
visitors can't see pics , please register or login

Offline Bugrahan

• Permanently Banned
  • **
  • Renown: 26
  • Infamy: 22
  • cRPG Player
    • View Profile
  • Faction: Barlas
  • Game nicks: Barlas_Bugrahan
  • IRC nick: Bugrahan
Adamın dibisin mahir :)

Sen ki KÇ olup erkek lisesinde millete dayayan yaratık sıradakı karluk mu anlayamadık  :mrgreen:

Offline Thorondor

• Count
  • Renown: 172
  • Infamy: 17
  • cRPG Player
    • View Profile
  • Faction: the Turks
  • Game nicks: Kapikulu_Beleg
güzel bi çalışma takdir ettim.

Offline the real god emperor

• King
  • Renown: 1630
  • Infamy: 348
  • cRPG Player Sir Black Knight
  • Et tu, Brute?
    • View Profile
    • Click for gifts
  • Faction: Rome
  • Game nicks: Captain_Sweden
Napıyoruz, respec atıyoruz! :D

Yok yok.. Çok güzel abi ellerine sağlık...

Offline Tonyukuk

• Count
  • Renown: 258
  • Infamy: 58
  • cRPG Player
    • View Profile
  • Game nicks: MikariN
  • IRC nick: MikariN
bi admin olak ta sunu kitleyek :D

sevildi.
Unreal:
Essay ban, 800 words on: "Accepting defeat and learning from it"

GEEKİLLER:only 2 words: "Fuck You!"

Offline the real god emperor

• King
  • Renown: 1630
  • Infamy: 348
  • cRPG Player Sir Black Knight
  • Et tu, Brute?
    • View Profile
    • Click for gifts
  • Faction: Rome
  • Game nicks: Captain_Sweden
Deniyorum şuan, ben bi 30-0 yapar forum imza koyarım kalın salıcakla :D

(click to show/hide)

Offline OlumBakGit

• Permanently Banned
  • **
  • Renown: 0
  • Infamy: 1
  • cRPG Player
    • View Profile
Eline sağlık seni büyük bir ilgiyle takip ediyorum canım.

Offline Bugrahan

• Permanently Banned
  • **
  • cRPG Player
    • View Profile
Eline sağlık seni büyük bir ilgiyle takip ediyorum canım.

Bu bir multi Account kanıtımı acaba ?

Sen ki KÇ olup erkek lisesinde millete dayayan yaratık sıradakı karluk mu anlayamadık  :mrgreen:

Offline Ronin

• Marshall
  • cRPG Player
    • View Profile
Arkonor'un rehberindeki silah erimlerini de ekledim:
1 elli :
+40 Batırma
+30 Yukarıdan vuruş
+40 Sağdan vuruş
+15 Soldan vuruş
Seems the fascists are gaining ground once again in UKR... right vving politics is SO bad for the general populace but STILL in times of trouble the uneducated turn to them for help, simply because they are so amoral they vvill supply those vvilling to fight vvith vveapons rather than knovvledge.

Offline Bugrahan

• Permanently Banned
  • **
  • cRPG Player
    • View Profile
Arkonor'un rehberindeki silah erimlerini de ekledim:

Soldan sağdan vuruşla ilgili verilen damagelerle ilgili bir kaç birşey vardı onlarıda ekleyiver :)

Offline Ronin

• Marshall
  • cRPG Player
    • View Profile
Öyle bir şeyden haberim yok. Olduğunu da zannetmiyorum, öyle olsaydı büyük ihtimalle crpg damage calculator'da sağdan soldan savurma gibi seçenekler olurdu.

Offline Bugrahan

• Permanently Banned
  • **
  • cRPG Player
    • View Profile
Öyle bir şeyden haberim yok. Olduğunu da zannetmiyorum, öyle olsaydı büyük ihtimalle crpg damage calculator'da sağdan soldan savurma gibi seçenekler olurdu.

Ama var mesela bak bir yukarıda vur birda sağdan soldan da vur damageleri dene bak bakalım hangi türlü daha fazla canın gitmiş :)

Offline Ronin

• Marshall
  • cRPG Player
    • View Profile
Bu yukarı vuruşun kafaya darbe indirmesiyle alakalı bir durum diye biliyorum. Yoksa zıplayıp, gene rakibin kafasına nişan aldığında aynı etkiyi yapacaktır diye tahmin ediyorum. Sonuçta hedefler şu şekilde: kafa - gövde - ayak (ele vurunca bir fark oluyor mu bilmiyorum). En fazla kafaya vuruluyor, en az da ayaklara.