Author Topic: [REHBER] Fırlatma rehberi II [The art of throwing II by Lactose]  (Read 2363 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Ronin

• Marshall
  • Renown: 859
  • Infamy: 198
  • cRPG Player
    • View Profile
Dördüncü çevirimi sunmaktan büyük bir şeref duyuyorum. Bu rehberi çevirdim ve daha önce yapılmış "the art of throwing I" i çevirmemem, eski rehberin artık çok fazla geçerliliğinin kalmamasından dolayı. Diğer bir sebep de türkler arasında fazla fırlatmacı görmemem, ki bence öğrenildiğinde gayet keyifli bir oyun sunuyor fırlatma. Sonuçta zaten direkt hibrit bir class olduğu için, pek bir şeyden geri kalmıyorsunuz. O yüzden bu rehberi çevirdim, belki bazı piyade oyuncuları da fırlatma alarak oyunlarını biraz daha renklendirmeyi düşünebilirler.
Rehber Lactose the Intolerant'a ait olup orjinalinden çevrilmiştir. Orijinaline buradan ulaşılabilir.

Herkese merhaba.

Fırlatmayla ilgilenmeye başladığımda, fırlatma ile ilgili bir rehber bulabilmek için bu bölüme geldim. Miladını doldurmuş bir tane rehber vardı, yani pek fazla yardım etmedi. Sonuçta ben de fırlatma oynuyordum, bir çok kişi tavsiye istiyordu, falan filan...

O halde bildiklerimi herkesle paylaşmaya karar verdim.

I. O Mesaj
Bazen robokop zırhı giyip de jarid fırlatan kişilere rastlıyorum ve genelde bir "mesaj"dan bahsediyorlar, ancak belirgin bir fark hissetmiyorlar. O halde, nedir bu mesaj?
Açıkçası tamamen ne dediğini hatırlamaymıyorum, sanırım ekranın alt tarafında şunları söyleyen bir kırmızı yazı beliriyor : "your weapon proficency in trhowing is to low to... falan filan"
Bu ne anlama geliyor? Bu basitçe robot zırhı giyen adamların ağır silahlar fırlatmasını engelleyen bir ceza. Bunu gördüğünüzde zırh giydiğiniz için düşen geçerli WPF'niz (silah çeşidi puanı, weapon proficiency), Power Throw yeteneğinizi karşılamaya yetmiyor demektir.

Yanılıyor olabilirim ancak şu izlenime kapıldım, limiti ne kadar zorlarsanız daha fazla ceza yiyorsunuz
Bu işin 3 tane aşaması olduğunu gördüm:
-Mesaj çıkmadı : Herkes mutlu, güzel ve şenşakrar
-Mesaj çıktı ama daha önceden attığımız, yerdeki fırlatmalık silahları geri alabiliyoruz
-Mesaj çıktı ve daha önceden attığımız, yerdeki fırlatmalık silahları geri alamıyoruz (HASSSSSSSSSSSSSSSS)

Sanıyorum ki, WPF'niz bayağı bir düşse de çok fazla farketmiyor. EU3'te bazı testler yaptım ve genelde pek bir farka rastlamadım.

Ancak sistemi ütmeye çalışırsanız, bazı cezalar baş gösteriyor. Bazı hatırladıklarım:
-Verilen hasarın azalması
-İsabet oranının azalması (accuracy)
-Tamir masraflarından ceplerinizin boşalması (upkeep rape)
-Silahlarınızı yerden geri alamamanız

Şimdi size nasıl bununla başa çıkmaınız gerektiğini ve WPF'nin kralı olacağınızı açıklayayım

II. WPF Sistemini Anlamak

Şimdi, sistem şöyle:

Fırlatma Seviyesi = 13 * İstenilen Kuvvetli Fırlatma Seviyesi + Fırlatmaya Etkiyen Zırh Ağırlığı

ki,

Fırlatmaya etkiyen zırh ağırlığı = (kafa zırhı ağırlığı * 6 + gövde zırhı ağırlığı * 2 + ayak zırhı ağırlığı * 2 + eldiven ağırlığı * 8) - 10

Şimdi buna tepkiniz şu olabilir : Noluyoz?? :shock:
Açıklamama izin verin! Fırlatma iki faktöre bağlıdır, sizin power throw seviyeniz ve giydiğiniz zırh ağırlığı!

powerthrow faktörü

Fırlatma Seviyesi = 13 * İstenen Kuvvetli Fırlatma Seviyesi

Şunu unutmayın ki, burada kastedilen sizin fırlatma kuvvetiniz, silahın istediği asgari fırlatma becerisine (difficulty) değil! Yani 5 power throw yeteneği ile jaridleri fırlatmak, 6 power throw ile fırlatmaktan hem hasarınızda hem de etkili WPF'nizde fark yaratacaktır. İşte bu yüzden wpf'nizi planlamak çok önemlidir. (bundan sonra "power throw" değil "pt" olarak bahsedilecektir)

örnekler:
Fransisca fırlatma istiyorum (2 pt gerekiyor), 2 pt yeteneğim var: 13*2 = 26 wpf
Fransisca fırlatmak istiyorum, ancak daha fazla versin istiyorum, 6 pt yeteneğim var : 13*6 = 78 wpf

Taş fırlatmak istiyorum, 1 pt var = 13 wpf
Taş fırlatmak istiyorum, milletin kafasını yarmak istiyorum, 7 pt = 13*7 = 91 wpf

Kurulumunzda 10 pt olabilir, ancak eğer etkili wpf'niz 13 ise, sanki 1 pt'ye sahipmişsiniz gibi hasar verirsiniz. Yani 9 pt heba olur.
Bu kadar basit :wink:

Zırh Faktörü

Power Throw'u hesaplamak işin sadece ilk kısmı, yani çıplak dolaşacaksanız bundan sonrası sizin için farketmeyecek :P

Fırlatma WPF'sine etkiyen zırh ağırlığı = (kafa zırhı ağırlığı * 6 + gövde zırhı ağırlığı * 2 + ayak zırhı ağırlığı * 2 + eldiven ağırlığı * 8) - 10

Gayet basit. Kullanmak istediğiniz kafalığın ağırlığını alıp 6 ile çarpıyorsunuz, sonra gövdeninkini 2 ile çarpıyorsunuz falan filan .... sonra da bulduğunuz değerden 10 çıkarıyorsunuz. (Not: bu sistem sadece fırlatma için geçerlidir.)

Farkettiğiniz üzere kafalık ve eldiven ağırlığı sizi en çok etkileyenler, o yüzden daha hafif olanlarını tercih edin.
Örnek olarak kendi karakterim:

(roman helmet with veil 2.1*6 + palace guard 10.8*2 + splintered greaves over mail 2.1*2 + mail gauntlets 0.5*8)-10 = 32.4 Yani benim zırhım 32.4 wpf "ağırlığında"

6 power throw kullanıyorum o halde ihtiyacım olan = 32.4 +78=110.4 yani 111 WPF'ye ihtiyacım var!

Al işte bu kadar ! 8-)

III. Kurulum

Şimdi, hangi kurulumu tercih edeceğiniz ne kadar fırlatma gücü istediğnize, melez olup olmadığına, eğer melez ise dengeyi nerede tutturmak istediğinize bağlı. Unutmamanız gereken şey, ne kadar fazla PT alırsanız, fırlatma becerisine o kadar wpf kullanmak zorunda olduğunuz!

İnanıyorum ki, saf fırlatma gitmek fikirlerin en parlak olmayanı çünkü savaşa yakın durmanız gerekiyor. Ve bu noktalarda işler kirlenecek, yani yakın dövüşte de savaşmanız gerekecek, ayrıca hızlı koşmanız gerekecek ki gerektiğinde savaştan hızlı bir şekilde uzaklaşabilesiniz!

İşte deneyebileceğiniz bazı kurulumlar :

benim önerim:
(click to show/hide)

Aşağıdaki Slamz'ın önerisi:

(click to show/hide)

işte Spawny'nin önerisi :
(click to show/hide)

Note: Eğer benimki ve Spawny'nin sunduğu seçenekler arasında karşılaştırma yaparsanız, aradaki tek farkın level farkı olduğunu görürsünüz. Bu da beni bunun mükemmel melez olduğuna inandırmıştır, az çok.

Fırlatmalık Silahlar

Şincik, bir sürü farklı fırlatma silahı var. En popüler olanı heavy throwing axe. Bazıları iyi bazıları, hemen hemen işe yaramaz. Ancak en fazla deneyimleme fırsatım olanlar hakkında konuşacağım.

Shuriken ailesi Nazarımda, işe yaramaz. Shurikenleri sadece eğlence amaçlı denemek istedim, sadak başına 8 tane verdiğini biliyordum. 32 tane işe yola çıktım  :lol: ! Sonuç?
Bir tane köylüyü yaraladım. Değmedi. Ancak bir yerlerde Thomek'in bunlarla rakip okçuları rahatsız ettiğini okumuştum. Eh böyle düşününce mantıklı, sonuçta shurikenler en hızlı fırlatma silahları ve sadak başına 8 tane veriyor, böyle kullanıldığında 16 tane shurikenin olması demek bu. Doğal olarak rakip okçuları engellemekte kullanılabilirler, ne zaman size ok atmaya çalışsalar veya kaçmaya çalışsalar devamlı fırlatın. Eninde sonunda çuvallayacaklardır.

Throwing axe (Fırlatmalık balta) beceriniz bunun büyük abisi olan heavy throwing axe'i kullanmanıza yetecek kadar yüksek ise, kullanmanın hemen hemen manasız.

Heavy throwing axe (Ağır fırlatmalık balta) Fırlatmalık silahların en iyilerinden. En fazla kesme (cut) hasarı potansiyeline sahip, düşman atlılarına ve orta zırh kullanan piyadelere karşı birebir (ve köylülere). Uçuş hızları oldukça yavaş (missile speed), doğal olarak sezinleme yeteneği kullanmanın anahtarı! Bu yüzden uçuş süreleri de az ve yere varmaları da diğerlerinden daha çabuk, bu yüzden atarken her zaman normalden daha yukarı nişan almaya çalışın. Ayrıca bir yerde iki taraf kümelenmiş ise, zıplayın ve dostlarınızın üstünden düşmana balta yağdırın. Bu şekilde, düşük uçuş hızından dolayı balta daha çabuk aşağı inecek, ki ineceği yer de büyük ihtimalle düşmanlardan birinin zavallı kafası olacaktır. 4 pt gereksinimlerinin her puanının hakkıyla geri ödeyeceklerinden şüpheniz olmasın.

Jarid (Cirit) Eğer cirit kullanmayı düşünüyorsanız, artık fırlatmacı olmaya kayıyorsunuz ve diğer alanlardan fedakarlık yapmaya başlıyorsunuz demektir. Mesela artık bu noktadan sonra ağır zırha elveda demek zorunda kalacaksınız. Ancak böylesi bir fedakarlık da karşılıksız kalmayacaktır. Ciritler, garazkar iblislerdir, ağır zırhı deler geçerler! Nişanlamaları (accuracy) ve uçuş hızları (missile speed) olağanüstüdür. Kuşkusuz atları öldürmek için en iyi silah değillerdir, ancak gene de fena iş çıkarmazlar. Rakip robokoplara nişan almaya çalışırsanız, asla pişman olmayacaksınız!

Throwing spear (fırlatmalık mızrak) Kabul edelim ki, daha kötü nişanlama, hız ve hasara sahiplerdir... ve 1 PT daha gerektirirler! O halde neden kullanalım? Çünkü sadak başına bir tane daha cephaneniz olur!

Throwing lance (Fırlatmalık kargı) Kral, efsane! Harikulade delici hasar sayesinde, rakip tincan'ı (robokop) öldürmek için göğse iki tane fırlatmak yeterlidir. Ayrıca yakın dövüşte de oldukça kuvvetlidirler.

Çevirenin notu:
(click to show/hide)

(silahlar kısmı üzerine çalışmalar devam etmektedir)
Teşekkür listesi
- Sabrım
- Thing
- Slamz
- Spawny

konumu editleyeceğim, daha ekleyeceğim bir çok şey var! ara sıra bakmayı unutmayın! (yoruldum!)
« Last Edit: June 04, 2012, 02:20:28 pm by SirWilliamWallace »
Quote from: BlindGuy
Seems the fascists are gaining ground once again in UKR... right vving politics is SO bad for the general populace but STILL in times of trouble the uneducated turn to them for help, simply because they are so amoral they vvill supply those vvilling to fight vvith vveapons rather than knovvledge.

My UU key is broken incase you can't tell :D

Offline Lactose_the_intolerant

• Earl
  • Renown: 460
  • Infamy: 71
  • cRPG Player A Gentleman and a Scholar
  • Byzantium the intolerant, lactose_the_...
    • View Profile
Re: [REHBER] Fırlatma rehberi II [The art of throwing II by Lactose]
« Reply #1 on: May 28, 2012, 04:33:04 pm »
Ben bu konuya onaylıyor  8-)

Offline Ronin

• Marshall
  • Renown: 859
  • Infamy: 198
  • cRPG Player
    • View Profile
« Reply #2 on: May 28, 2012, 04:35:19 pm »
Oh, it seems I forgot to ask you something. Would you prefer lactose, or the intolerant? Since your full name doesn't fit to the heading.
Quote from: BlindGuy
Seems the fascists are gaining ground once again in UKR... right vving politics is SO bad for the general populace but STILL in times of trouble the uneducated turn to them for help, simply because they are so amoral they vvill supply those vvilling to fight vvith vveapons rather than knovvledge.

My UU key is broken incase you can't tell :D

Offline Bugrahan

• Permanently Banned
  • **
  • Renown: 26
  • Infamy: 22
  • cRPG Player
    • View Profile
  • Faction: Barlas
  • Game nicks: Barlas_Bugrahan
  • IRC nick: Bugrahan
« Reply #3 on: May 28, 2012, 05:03:26 pm »
Tüm klanlar ortaklaşa bir kebab partisi mi yapsak acep ?
visitors can't see pics , please register or login

Sen ki KÇ olup erkek lisesinde millete dayayan yaratık sıradakı karluk mu anlayamadık  :mrgreen:

Offline Lactose_the_intolerant

• Earl
  • Renown: 460
  • Infamy: 71
  • cRPG Player A Gentleman and a Scholar
  • Byzantium the intolerant, lactose_the_...
    • View Profile
« Reply #4 on: May 28, 2012, 05:17:47 pm »
my game nick is byzantium the intolerant, but everyone calls me lactose...so as you wish :mrgreen:

Offline Turk_Otto_Knight

• Knight
  • Renown: 75
  • Infamy: 20
  • cRPG Player
    • View Profile
  • Game nicks: Otto_Knight_the_Bastard ShaMeraN ASlut
  • IRC nick: Otto_Knight
« Reply #5 on: May 28, 2012, 05:21:13 pm »
lacoste,lactose its similar :(

Offline JennaHaze

• Count
  • Renown: 267
  • Infamy: 147
  • cRPG Player
    • View Profile
  • Game nicks: 2Bach
« Reply #6 on: May 28, 2012, 06:30:14 pm »
Hass şu ana kadar bu dayının ismini hep lacoste olarak okudum

Offline OymakBasi

• Peasant
  • *
  • Renown: 7
  • Infamy: 6
  • cRPG Player
  • [V]ell
    • View Profile
  • IRC nick: OymakBaşı
« Reply #7 on: June 04, 2012, 02:42:36 pm »
ROİN REHBER diye bi konu aç onu kitlesinler böyle cok kabardı kitli konular  :wink: