Author Topic: TÜRKÇE C-RPG REHBERLERİ  (Read 8782 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Ronin

• Marshall
  • Renown: 859
  • Infamy: 198
  • cRPG Player
    • View Profile
TÜRKÇE C-RPG REHBERLERİ
« on: July 09, 2012, 06:09:51 pm »
Selamlar. Eski başlığı kaldırıp yenisini açtım. Bu şekilde toplanmasının daha doğru olduğunu düşünüyorum.
Rehberlere geçmeden önce bir kaç yararlı temel bilgiyi de burada paylaşmayı düşünüyorum. İşinize yarayabilecek bir kaç küçük programcıktan bahsetmek istiyorum. Iymore zaten koymuş ama burada da bulunsun dedim.

Karakter planlayıcı:
http://infinitum.dyndns.org/crpg/calc.htm
İşlevi: genellikle oyun ömrünüzün yarısını geçireceğiniz level 30'a veya daha yukarılara göre planlamanızı sağlayan; bu karakterin gücünü, gerektirdiği deneyim puanını vb şeyleri kağıt üstünde hesaplayabilmenize sağlayan bir programcık.

Başka bir karakter planlayıcı + ok-yay hasar ölçer:
http://alpha-lider19.ru/MB/
İşlevi: karakter planlamanın yanı sıra, ok ve yay kullanırkene; rakibin giydiği zırha, canına, sizin ve ekipmanınızın gücüne vb hesaplayan başka bir programcık.

Unutmayın altın kural, amaçladığınız seviyeye ulaştığınızda STR ve AGI'nizin 3'ün katlarında olmasıdır! İstisnalar olabilir.

Ve rehberlere geçmeden önce son iki şeyi belirtmek istiyorum, bu rehberlere ne kadar yapıcı eleştiri yaparsanız rehbere sizin de katkınız bulunmuş olur. Zaten yabancı rehberler de bu şekilde gelişmiştir, ve önünüze böyle güzel rehberler olarak çıkmışlardır. O yüzden yapıcı eleştirileri, önerileri hiç bir zaman eksik etmeyin. Bir elin nesi var...

Diğeri ise, bu rehberler en tecrübesiz oyuncuya ve en okuma meraklısı kişiye hitap edecek şekilde hazırlandığı için, takdir edersiniz ki uzun olabiliyor. Sonuçta bir rehber o konuya dair, her şeye değinmek zorundadır yoksa rehber eksik ve yetersiz kalır. İnternette bir yazıyı okumaktan fazla hoşlanmayabilirsiniz. İşte bu yüzden, tecrübenize-ilginize göre kendinize bir okuma metodu kullanmanız en doğrusudur. İster göz gezdirirsiniz, ister iyice okursunuz, ister şöyle bir bakarsınız falan. Zaten yaptığınız şey ama ben şöyle bir söyleyeyim dedim. Sonuçta bazen bir şey uzun diye okumamazlık ettiğiniz oluyordur. Lafın kısası, okumaktan tırsmayın az da olsa bakın bence :)

Mevcut türkçe cRPG rehberleri:
-Iymore'un yeni başlayanlar için cRPG rehberi
- cRPG Genel Server Kuralları
-Bugrahan'ın C-rpg Strategus Rehberi
-Lactose'nin cRPG Polearm Rehberi
-Zagibu'nun ofansif kalkanlı rehberi - shielder (offensive)
-RandomDude'un Flamberger rehberi - The Way of The Flamberge
-Diggles'ın tek elli süvari rehberi - Digglez rules of 1H cavalry
-Lactose'nin fırlatma rehberi - The art of throwing II
-DaveUKR'nin Arbaletçi rehberi - Crossbowery basics and tricks
-Ronin'in hoplite rehberi - The Sword and Spear Way

Gelecek Projeler
Sırasıyla:

-Toffi'nin Süvari Rehberi (daha başlamadım)
-Dravic'in Steel Shield Rehberi (daha hiiç bir şey yapmadım)

Talepler

Ayrıca ingilizceden çevirmemi istediğiniz, veya hazırlanmasını istediğiniz rehber varsa söyleyebilirsiniz. İstediğiniz herhangi başka bir şey de önerebilirsiniz, dikkate almaya çalışırım. İleride bu kısım için seçenekler de ekleyebilirim.
Bu konuya mesaj yazabilirsiniz, bu forumdan veya bana ulaşabileceğiniz başka herhangi bir yoldan bana ulaşabilirsiniz.

Şimdilik bu kadar, hoşçakalın :)
« Last Edit: August 21, 2012, 03:21:35 am by Immortality »
Quote from: BlindGuy
Seems the fascists are gaining ground once again in UKR... right vving politics is SO bad for the general populace but STILL in times of trouble the uneducated turn to them for help, simply because they are so amoral they vvill supply those vvilling to fight vvith vveapons rather than knovvledge.

My UU key is broken incase you can't tell :D